Colné vyhlásenie
Colné vyhlásenie je oficiálny dokument, ktorý obsahuje zoznam a podrobnosti o tovare, ktorý sa dováža alebo vyváža.
Z právneho hľadiska je colné vyhlásenie úkon, ktorým osoba vyjadruje želanie prepustiť tovar do daného colného režimu. Tento právny postup je opísaný v Colnom kódexe Únie (UCC)(články 5 ods. 12 a články 158 až 187).
Vo všeobecnosti podáva colné vyhlásenie deklarant alebo osoba konajúca v jeho mene (zástupca).
Môže to vykonať aj osoba, ktorá má tovar pod kontrolou. Týmito osobami môžu byť jednotlivci alebo spoločnosti, ako aj v určitých prípadoch združenia osôb.
Tieto osoby by mali mať spravidla sídlo v Európskej únii.
Colné vyhlásenie by sa malo podať na colnom úrade, kde bol alebo bude v krátkom čase predložený tovar (článok 159 ods. 3 CKÚ).
Colné vyhlásenie sa podáva za účelom splnenia colných formalít a na splnenie zákonných povinností a prepustenie tovaru do colného režimu.
Malo by sa tak stať v dvoch prípadoch:
- pri dovoze, keď tovar vstupuje na colné územie, musí mu byť pridelené colne schválené určenie alebo použitie (článok 48 CK)
- a tovar určený na vývoz – musí byť prepustený do režimu vývoz (článok 269 CKÚ).
Vyhlásenia sa podávajú pomocou techník elektronického spracovania údajov (článok 6 CKÚ). Vysvetlenia podporované príkladmi požiadaviek na údaje sú modelované v usmerňovacom dokumente EUCDM.
Do dátumov modernizácie vnútroštátnych dovozných systémov uvedených v prílohe k vykonávaciemu rozhodnutiu 2014/255/EÚ, ak sa v colných režimoch používajú iné prostriedky ako techniky elektronického spracovania, sa colné vyhlásenia podávajú na formulároch v prílohe 9, dodatky B1-D1, podľa potreby (článok 15 prechodného delegovaného aktu).
V osobitných prípadoch možno colné vyhlásenie podať aj inými prostriedkami, ako sú techniky elektronického spracovania údajov:
- písomne, na jednotnom administratívnom doklade (JCD z angl. SAD)
- ústne alebo prostredníctvom aktu nahrádzajúceho colné vyhlásenie. Cestujúci sú oprávnení podať ústne vyhlásenie (pokiaľ ide o ich osobnú batožinu a dopravné prostriedky), ako aj súkromní príjemcovia (v prípade určitých malých zásielok).
Niektoré ďalšie úkony môžu predstavovať colné vyhlásenie (článok 141 CKÚ DA):
- prechádzať zelenou zónou alebo zónou "nič na preclenie";
- prechod cez colný úrad, ktorý neprevádzkuje zónu červená/zelená; systém bez spontánneho podania colného vyhlásenia;
- nalepenie nálepky "nie je potrebné deklarovať", ak je táto možnosť poskytnutá; alebo
- vstup/výstup na/z colného územia Únie.
Zjednodušenie colných vyhlásení
UCC, hlava V. VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ TÝKAJÚCE SA COLNÉHO STATUSU, PREPUSTENIA TOVARU DO COLNÉHO REŽIMU, OVEROVANIA, PREPUSTENIA A NAKLADANIA S TOVAROM stanovuje tieto colné zjednodušenia:
- Zjednodušené vyhlásenie (článok 166 CKÚ)
Deklarantom je dovolené prepustiť tovar do colného režimu na základe zjednodušeného colného vyhlásenia, ak v čase podania colného vyhlásenia chýbajú niektoré údaje alebo niektoré dokumenty . Na nepravidelné používanie zjednodušeného colného vyhlásenia sa nevyžaduje žiadne povolenie.
- Centralizované colné konanie (článok 179 CKÚ)
Colné vyhlásenie možno podať na colnom úrade v ČŠ, v ktorom je držiteľ povolenia usadený, bez ohľadu na to, že tovar je predložený colnici v inom ČŠ (zúčastnený ČŠ (PMS) – predkladací colný úrad). Na tento účel musí byť hospodárskemu subjektu udelené oprávnenie na centralizované colné konanie.
- Zápis do evidencie deklaranta (tiež ZED, článok 182 CKÚ)
Držiteľ povolenia môže podať colné vyhlásenie vo forme zápisu do záznamov deklaranta za predpokladu, že náležitosti tohto vyhlásenia sú colným orgánom k dispozícii v čase jeho podania. Zápis do záznamov deklaranta môže byť s predložením tovaru alebo bez predloženia. Pre neskôr musia byť splnené dodatočné podmienky.
Tento typ colného vyhlásenia nie je povolený pre všetky colné postupy (napr. vylúčenie tranzitu).
- Vyhotovovanie colných vyhlásení pre tovar patriaci do rôznych colných podpoložiek (článok 177 CKÚ)
Toto zjednodušenie umožňuje vyhotoviť jediné colné vyhlásenie pre tovar patriaci do rôznych colných podpoložiek.
V takom prípade sa dovozné alebo vývozné clo musí účtovať na základe colnej podpoložky tovaru, na ktorý sa vzťahuje najvyššia colná sadzba.
- Samovymeriavanie (článok 185 CKÚ)
To umožňuje hospodárskym subjektom vykonávať určité colné formality, ktoré zvyčajne vykonávajú colné orgány, ako je výpočet ciel a vykonávanie určitých kontrol pod colným dohľadom.