Otvorené PO-ŠT od 9:00 do 17:00 h. 

Uhlíkové clo a mechanizmus CBAM

Carbon Border Adjustment Mechanism Mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach 


CBAM je nástroj environmentálnej politiky. Jeho cieľom je zníženie emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % do roku 2030 a dosiahnuť klimatické zmeny neutrality najneskôr do roku 2050. Dopĺňa systém obchodovania s emisiami EÚ ETS (EU Emissions Trading Systém). Výrobcovia platia za svoje emisie skleníkových plynov, pričom výrobcovia v krajinách mimo EÚ často takúto povinnosť nemajú. Namiesto znižovania nákladov na uhlík pre výrobcov v EÚ sa zavádza systém CBAM, ktorý zavádza podobné náklady pre dovozcov cez "vložené emisie" dovážaného tovaru. Mechanizmus CBAM sa nezameriava na krajiny ale na špecifické sektory najviac ohrozené únikom uhlíka: CEMENT, ŽELEZO A OCEĽ, HLINÍK, HNOJIVÁ, VODÍK, ELEKTRINA. 

Mechanizmus CBAM sa od začiatku uplatňuje na: 

  • priame emisie týchto skleníkových plynov od času výroby tovaru až do dovozu tohto tovaru na colné územie Únie. 
  • nepriame emisie sú emisie vznikajúce pri výrobe elektriny použitej na výrobu tovaru, na ktorý sa vzťahuje nariadenie o CBAM (2023/956). 

PRÍLOHA II obsahuje zoznam tovaru, pri ktorom sa majú zohľadniť len priame emisie podľa článku 7 ods. 1. 

Článok 7 - Výpočet viazaných emisií. Viazané emisie v tovare sa počítajú podľa metód stanovených v prílohe IV. V prípade tovaru uvedeného v prílohe II sa vypočítajú a zohľadnia len priame emisie.

Mechanizmus CBAM sa použije na skutočne deklarovaný obsah uhlíka v tovare dováženého do EÚ. Odráža účinky EU ETS na výrobu podobného tovaru v EÚ. Od definitívneho obdobia CBAM, od 1.1.2026 budú importéri v EÚ kupovať Certifikáty CBAM rovnajúce sa cene uhlíka, aká by bola zaplatená, ak by bol tovar vyrobený EU ETS pravidiel platných v EÚ. 

Ak výrobca z 3.krajiny zaplatí cenu uhlíka v 3.krajine, náklady možno odpočítať od CBAM. Mechanizmus CBAM zníži riziko úniku uhlíka a motivuje výrobcov v 3.krajinách, aby znižovali ekologickú záťaž výrobných procesov. Taktiež má donútiť 3.krajiny, aby zaviedli opatrenia na stanovenie cien uhlíka. Mechanizmus CBAM sa zavádza postupne a spočiatku sa bude vzťahovať len na vybraný počet tovarov s vysokým rizikom úniku uhlíka.  Systém podávania správ uľahčí zavedenie mechanizmu CBAM, taktiež bude sa viesť dialóg s 3.krajinami. Od 1.1.2026 sa bude platiť finančná kompenzácia v rámci mechanizmu CBAM. 

Schválený deklarant CBAM

Colné orgány by nemali povoliť dovoz tovaru inou osobou než schváleným deklarantom CBAM. MŽP SR začne udeľovať status schváleného deklaranta CBAM v máji 2025. V súlade s článkami 46 a 48 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 sú colné orgány oprávnené vykonávať kontroly tovaru a to aj pokiaľ ide o: 

  • identifikáciu schváleného deklaranta CBAM, 
  • osemmiestny kód kombinovanej nomenklatúry, 
  • množstvo a krajinu pôvodu dovážaného tovaru, 
  • dátum vyhlásenia a,
  • colný režim. 

Komisia by mala zahrnúť riziká súvisiace s mechanizmom CBM do stanovenia spoločných kritérií a noriem rizika podľa článku 50 nariadenia (EÚ) č. 952/2013.   

Počas prechodného obdobia colné orgány: 

  • colných deklarantov informujú o povinnosti oznamovať informácie s cieľom prispieť k zhromažďovaniu informácií a 
  • v relevantných prípadoch aj k informovanosti o potrebe požiadať v prípade potreby o status schváleného deklaranta CBAM. 

Colné orgány by mali takéto informácie oznamovať vhodným spôsobom, aby sa zabezpečilo, že colní deklaranti budú o takejto povinnosť informovaní. 

Balík zjednodušenia CBAM

Komisia navrhla prvý súhrnný balík zmien z 26. februára 2025 na zjednodušenie CBAM a zníženie byrokracie. 

Navrhuje zjednodušiť CBAM pre malých dovozcov CBAM zavedením novej výnimky z prahu CBAM de minimis vo výške 50 ton . To umožní ponechať približne 99 % emisií stále v rozsahu pôsobnosti CBAM a zároveň oslobodiť približne 90 % dovozcov. 

Pre tých dovozcov, ktorí očakávajú, že zostanú v rozsahu pôsobnosti CBAM, navrhované zmeny tiež uľahčia dodržiavanie povinností týkajúcich sa CBAM .

EK navrhuje napríklad zjednodušiť schvaľovanie deklarantov, výpočet emisií a riadenie finančnej zodpovednosti CBAM.

Toto bude spojené s opatreniami na zefektívnenie CBAM posilnením ustanovení proti zneužívaniu a vypracovaním spoločnej stratégie proti obchádzaniu spolu s vnútroštátnymi orgánmi. 

Legislatívne návrhy budú predložené Európskemu parlamentu a Rade na posúdenie a prijatie. Komisia zároveň plánuje v druhej polovici 2025 predstaviť správu o možnom rozšírení CBAM na iné sektory ETS a nadväzujúce tovary. Na základe tejto správy by EK mohla prijať legislatívny návrh rozšírenia rozsahu CBAM začiatkom roku 2026. 

Právny základ mechanizmu CBAM a súvisiace colné predpisy:

  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/956 z 10. mája 2023, ktorým sa zriaďuje mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach 
  • VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/1773 zo 17. augusta 2023, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/956, pokiaľ ide o oznamovacie povinnosti na účely mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach počas prechodného obdobia 
  • Nariadenie Rady (ES) č. 1186/2009 zo 16. novembra 2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla (konsolidované znenie)
  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie 
  • VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2024/2522 z 23. septembra 2024, 31.10.2024 ktorým sa mení príloha I k nariadeniu Rady (EHS) č. 2658/87 o colnej a štatistickej nomenklatúre a o Spoločnom colnom sadzobníku   

Časový rámec zavedenia mechanizmu CBAM:

  • Prechodné obdobie – 1. október 2023 – 31.decembra 2025 
  • Tzv. fáza učenia, dovozcovia CBAM hlásia údaje vrátane emisií obsiahnutých v ich tovare bez úhrady finančnej úhrady za vložené emisie. Pokuty za nepredloženie požadovaných štvrťročných správ. 
  • Definitívne (konečné) obdobie •Od 1.januára 2026 
  • Do roku 2033 budú vložené emisie pre tovary CBAM postupne pokryté povinnosťou CBAM, nakoľko bezplatné prideľovanie kvót v rámci EÚ ETS sa postupne ruší. Od roku 2034 bude 100 % zabudovaných emisií tovaru CBAM na ktoré sa vzťahujú certifikáty CBAM a nebudú sa poskytovať žiadne bezplatné kvóty EÚ ETS pre tento tovar.   

Sektory a tovary v rámci CBAM pri dovoze - príloha I a II:

Podľa prílohy I Nariadenia EP a Rady (EÚ) 2023/956 sa mechanizmus CBAM bude spočiatku uplatňovať na dovoz týchto tovarov:

  • cement (kapitola 25), 
  • aglomerované železné rudy a koncentráty okrem (kapitola 26 – položka 2601 12 00) okrem položky 2601 20 00 – Pražený pyrit
  • elektrina (kapitola 27 – položka 2716 00 00 ) 
  • vodík (kapitola 28 – položka 2804 10 00 ) 
  • hnojivá ( kapitola 28 a 31), 
  • železo a oceľ (kapitola 72 a 73), 
  • hliník (kapitola 76).

Tieto sektory boli vybrané na základe vysokého rizika úniku uhlíka a vysokej intenzity emisií, ktoré predstavujú viac ako 50 % priemyselných odvetví na ktoré sa systém ETS vzťahuje. 

Krajiny vyňaté z pôsobnosti CBAM na účely článku 2 – Príloha III:

Tovary pochádzajúce z krajín uplatňujúcich EU ETS, ako sú krajiny EHP alebo ktoré uzavreli plne spájajúcu ETS z EU ETS ako Švajčiarsko a krajiny uvedené nižšie, sú úplne vylúčené z mechanizmu CBAM. 

Nariadenie k CBAM sa neuplatňuje na tovar s pôvodom v týchto krajinách: 

  • Island 
  • Lichtenštajnsko 
  • Nórsko 
  • Švajčiarsko   

Nariadenie sa neuplatňuje na tovar s pôvodom na týchto územiach (sú územiami EÚ, nie súčasť colnej únie EÚ, nie súčasť systému DPH EÚ):

  • Büsingen - nemecká exkláva vo Švajčiarsku na hornom toku Rýna. Je súčasťou spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko a okresu Konstanz a je obklopená teritóriom švajčiarskeho kantónu Schaffhausen na severe a kantónov Zürich a Thurgau na juhu. 
  • Helgoland - ostrov v Severnom mori, ktorý je súčasťou Nemecka. Má rozlohu približne 1 km² a okolo 1 650 obyvateľov, z ktorých väčšinu tvoria Frísi. V minulosti bol ostrov súčasťou Dánska a Spojeného kráľovstva, od roku 1890 patrí Nemecku. Aj keď ostrov patrí Nemecku, nie je súčasťou Schengenského priestoru. 
  • Livigno je mesto v Talianskej provincii Sondrio v oblasti Lombardie. Leží neďaleko štátnej hranice so Švajčiarskom v Alpách. Je známe ako lyžiarske stredisko Livigno má zvláštny daňový a colný status, ktorý vyplýva z histórie a v súčasnosti je veľmi výhodný pre turizmus. Neplatí sa tu DPH. SPD a do určitej miery ani clo. Obyvatelia a firmy platia daň z príjmu. To vede k nízkym cenám alkoholu, parfumérie, odevov a PHM. Turisti môžu tieto nakupovať v neobmedzenom množstve, ale vyvážať ich môžu len pre vlastnú potrebu. Preto hranice strážia švajčiarsky colníci za tunelom Munt la Schera a tiež Taliansky colníci v sedle Foscagno a kontrolujú automobily. •História daňových výhod pre Livigno siaha do 16. storočia a trvá dodnes. Dôvodom bola odľahlosť a chudoba tohto územia a tiež znemožnenie kontroly tunajšieho pašeráctva. Oslobodenie od ciel v dnešnom význame zaviedol roku 1805 cisár Napoleon Bonaparte, oslobodenie od dane zaviedla v roku 1840 Rakúska monarchia, potvrdila ju v roku 1910 Talianske kráľovstvo a naposledy v roku 1960 EHS. 
  • Ceuta - je španielska enkláva v severnej Afrike situovaná na najsevernejšom cípe Maroka pri Stredozemnom mori blízko Gibraltárskej úžiny. Rozloha enklávy je 28 km². V minulosti sa nazývala aj Sebta či Cibta, od čoho je odvodený aj jej dnešný názov. 
  • Melilla – je španielska enkláva a prístav v severnej Afrike, v Maroku. Územie je súčasťou španielskej provincie Malaga. Pred vstupom Španielska do EÚ bola Melilla slobodným prístavom.

Uhlíkové clo sa nevzťahuje na tovar: 

  1. Nepatrnej hodnoty - dovezený, ktorého vlastná hodnota nepresahuje na jednu zásielku hodnotu uvedenú pre tovar nepatrnej hodnoty (článok 23 NARIADENIA RADY (ES) č. 1186/2009 ustanovujúceho systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla = "Tovar nepatrnej hodnoty" je tovar, ktorého materiálna hodnota nepresahuje 150 EUR na zásielku"), 
  1. Tovar nachádzajúci sa v osobnej batožine cestujúcich prichádzajúcich z tretej krajiny a nepresahuje na jednu zásielku hodnotu uvedenú pre tovar nepatrnej hodnoty (tzn. do 150 EUR), 
  1. Vojenský materiál - tovar, ktorý sa má prepravovať alebo používať v súvislosti s vojenskými činnosťami.   

Ako sa vypočítajú emisie

Výpočet viazaných emisií skleníkových plynov pre tovar CBAM je predmetom článku 7 nariadenia CBAM č. 2023/956 a článku 4 vykonávacieho nariadenia CBAM č. 2023/1773.

Metodicky úzko súvisí s Európskym systémom obchodovania s emisiami (EU ETS).

Pri výpočte emisií skleníkových plynov sa v zásade musia brať do úvahy tri toky emisií: 

  • priame emisie skleníkových plynov (emisie uvoľnené počas výroby); 
  • nepriame emisie skleníkových plynov (emisie spojené s elektrinou používanou pri výrobe); 
  • emisie skleníkových plynov spojené s medziproduktmi (emisie z výroby medziproduktov). 
  • Viazané emisie v tovare CBAM sa počítajú podľa metód uvedených v prílohe IV nariadenia CBAM č. 2023/956. 
  • Vykonávacie nariadenie CBAM č. 1773/2023 poskytuje určitú flexibilitu, pokiaľ ide o hodnoty používané na výpočet viazaných emisií pri dovoze počas prechodného obdobia. 

Prechodné obdobie bude trvať od 1.10.2023 do 31.12.2025. Mechanizmus CBAM je navrhnutý v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a inými medzinárodnými záväzkami EÚ a uplatňuje sa rovnako na dovoz zo všetkých krajín mimo EÚ. Prechodné obdobie je určené na učenie sa a nastavenie relevantných prístupov monitorovania, podávania a overovania správ (MRV) mimo EÚ a inštitúcii a systémov informačných technológii v rámci EÚ. Poznámka: MRV = Monitoring, Reporting and Verification (Monitorovanie, podávanie správ a overovanie).  

Dočasný zoznam národných príslušných orgánov (CBAM) na Slovensku: 

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Address Námestie Ľ. Štúra 1, 812 35 Bratislava, Slovak Republic (Ministry of Environment)

Websites: https://www.minzp.sk

Odbor politiky znižovania emisií skleníkových plynov – systém obchodovania s emisnými kvótami (EU ETS), sektory mimo obchodovania (ESR), CO2 štandardy z vozidiel, Modernizačný fond, CBAM –pozri kontakty https://www.minzp.sk/klima/

(Vnútroštátny správca emisných kvót SR - ICZ Slovakia a.s., https://emisie.icz.sk/

Finančné riaditeľstvo SR – orgán poverený výkonom colného dohľadu (kontroly)

Lazovná ulica č. 63, 974 01 Banská Bystrica/Mierová 202, 821 05 Bratislava, Slovak Republic (Financial Directorate)

www.financnasprava.sk

https://taxation-customs.ec.europa.eu/system/files/2023-10/23%2010%2006%20CBAM%20-%20NCAs%20provisional%20list.pdf

MŽP SR udeľuje povolenie na prístup do prechodného registra CBAM dovozcom a nepriamym colným zástupcom usadeným v SR na základe žiadosti vyplnenej dovozcami alebo nepriamymi colnými zástupcami zaslanej elektronickou cestou. Zaregistrovanie subjektov je možné zrealizovať priebežne. Na správu procesu overovania totožnosti a overovania prístupových práv dovozcov a nepriamych colných zástupcov slúži systém jednotnej správy používateľov a digitálneho podpisu (UUM&DS). Postup pri podaní žiadosti o udelenie povolenia na prístup dovozcu alebo nepriameho colného zástupcu do prechodného registra CBAM: https://www.minzp.sk/klima/cbam/informacny-system.html.

Čo nastane po prechodnom období? 

  • Začiatok udeľovania statusu schválený deklarant CBAM odkladá z 1. januára 2025 predbežne na 2. štvrťrok 2025. Z tohto dôvodu nie je momentálne možný prístup do riadneho registra CBAM. 
  • Keď trvalý systém nadobudne účinnosť 1. januára 2026, dovozcovia budú musieť každý rok deklarovať množstvo tovaru dovezeného do EÚ v predchádzajúcom roku a ich zabudované skleníkové plyny.
  • Potom sa vzdajú zodpovedajúceho počtu certifikátov CBAM. 
  • Cena certifikátov sa vypočíta v závislosti od týždennej priemernej aukčnej ceny kvót EU ETS vyjadrenej v EUR/tonu emitovaného CO2. 
  • Postupné ukončenie bezodplatného prideľovania kvót v rámci EU ETS sa uskutoční súbežne so zavádzaním CBAM v období rokov 2026 – 2034. Preskúmanie fungovania CBAM počas jeho prechodnej fázy sa uzavrie pred nadobudnutím účinnosti konečného systému. 
  • Zároveň sa prehodnotí rozsah produktov, aby sa posúdila uskutočniteľnosť zahrnutia iného tovaru vyrobeného v sektoroch, na ktoré sa vzťahuje EU ETS, do rozsahu pôsobnosti mechanizmu CBAM, ako sú niektoré nadväzujúce produkty a produkty identifikované ako vhodní kandidáti počas rokovaní. 
  • Správa bude obsahovať harmonogram, ktorý stanoví ich začlenenie do roku 2030. 

Oznamovacie povinnosti a požiadavky na správy   

  • Prvá správa by sa mala týkať dovozu od októbra do decembra 2023 a je potrebné ju predložiť najneskôr do 31. januára 2024 do prechodného CBAM registra. Jej opravu je možné vykonať do 31. júla 2024. 
  • Za nepredloženie správy o CBAM alebo predloženie nesprávnych údajov je možné uložiť pokutu v rozmedzí od 10 do 50 eur za každú nenahlásenú tonu emisií skleníkových plynov. 
  • Od 1. januára 2025 budú členské štáty EÚ zodpovedné za udelenie statusu "schválený deklarant CBAM". Dovozcovia a nepriami colní zástupcovia musia požiadať o status schváleného deklaranta CBAM, aby boli uznaní ako deklaranti CBAM. 
  • Od roku 2026 budú môcť dovážať tovar CBAM na colné územie EÚ len schválení deklaranti CBAM. Zakúpia si certifikáty CBAM za cenu vypočítanú Európskou komisiou za každý kalendárny týždeň ako priemer záverečných cien kvót EU ETS na aukčnej platforme v súlade s postupmi stanovenými v nariadení (EÚ) č. 
  • Do 31. mája každého roku (po prvý krát v roku 2027 za rok 2026) nahlásia množstvo tovarov CBAM dovezených do EÚ v predchádzajúcom roku, celkové viazané emisie v tovaroch, celkový počet certifikátov CBAM, ktoré sa majú odovzdať a kópie správ o overení. Ak môžu dovozcovia preukázať, že cena uhlíka už bola zaplatená počas výroby dovážaného tovaru v tretej krajine, je možné požiadať o zníženie počtu certifikátov CBAM. Postupné odstraňovanie bezplatných kvót v rámci EU ETS sa uskutoční súbežne so zavádzaním CBAM v období rokov 2026 – 2034.  

Ak budú tretie krajiny úzko začlenené do trhu Únie s elektrickou energiou prostredníctvom prepojenia trhu, mali by sa nájsť technické riešenia na zabezpečenie uplatňovania mechanizmu CBAM na elektrickú energiu vyvážanú z týchto krajín na colné územie Únie. Ak technické riešenia nebude možné nájsť, tretie krajiny prepojené s trhom by mali mať časovo obmedzenú výnimku z mechanizmu CBAM najneskôr do roku 2030, výlučne pokiaľ ide o vývoz elektrickej energie a za predpokladu splnenia určitých podmienok. Tieto tretie krajiny by však mali vypracovať plán a zaviazať sa, že zavedú mechanizmus stanovovania cien uhlíka, ktorým sa stanoví ekvivalentná cena ako v systéme EU ETS, a mali by sa zaviazať, že dosiahnu uhlíkovú neutralitu do roku 2050, zosúladia sa s legislatívou Únie v oblastiach životného prostredia, klímy, hospodárskej súťaže a energetiky. Uvedená výnimka by sa mala kedykoľvek zrušiť, ak existujú dôvody domnievať sa, že dotknutá krajina si neplní svoje záväzky alebo do roku 2030 neprijala systém obchodovania s emisiami rovnocenný s EU ETS. 

Informačné zdroje: 

Európska komisia

https://taxation-customs.ec.europa.eu/carbon-border-adjustment-mechanism_en

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES z 13. októbra 2003, ktorou sa zriaďuje systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v rámci Únie a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 96/61/ES (Text s významom pre EHP) Text s význam pre EHP

https://taxation-customs.ec.europa.eu/system/files/2023-12/Default%20values%20transitional%20period.pdf

Ministerstvo financií SR

https://www.mfsr.sk/sk/medzinarodne-vztahy/europske-zalezitosti/rozpocet-europskej-unie/vlastne-zdroje/cbam.html

Finančná správa SR

https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/clo-obchodny-tovar/dovoz/uhlikove-clo

Ministerstvo životného prostredia SR

https://www.minzp.sk/klima/cbam/

https://www.minzp.sk/files/oblasti/politika-zmeny-klimy/oznamenie_celex-52021dc0550-sk-txt.pdf

https://www.enviroportal.sk/clanok/komisia-prijala-podrobne-pravidla-podavania-sprav-pre-prechodnu-fazu-mechanizmu-uhlikovej-kompenzacie-na-hraniciach

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny! https://www.povod.sk
Zdieľať