Obchodnú dohodu medzi USA a EÚ dotiahnu expertné tímy
Pre prevažnú väčšinu vývozu EÚ sme sa stabilizovali na jednotnej 15 % sadzbe cla. Táto sadzba sa vzťahuje na väčšinu odvetví vrátane automobilov (kapitola 87 HS), polovodičov (kapitola 85 HS) a farmaceutických výrobkov (kapitola 30 HS). Na politickej úrovni padlo rozhodnutie o dosiahnutí obchodnej dohody, ktorú počas niekoľkých týždňov dotiahnu už expertné tímy oboch strán.

Týchto 15 % predstavuje jasný strop. Žiadne kumulovanie. Zahŕňa všetko. Takže to poskytuje našim občanom a podnikom veľmi potrebnú jasnosť. To je absolútne nevyhnutné.
Dnes sme sa tiež dohodli na nulových clách na niekoľko strategických produktov.
Do skupiny výrobkov, na ktoré budú uplatnené preferenčné clá vo výške 0 % patria:
- lietadlá a ich súčiastky (kapitola 88 HS),
- určité chemikálie (TRIEDA VI. HS, kapitola 28 až 38 HS, okrem kapitoly 30 HS),
- určité generické produkty (kapitola 30 HS),
- polovodičové zariadenia (kapitola 85 HS)
- určité poľnohospodárske produkty (kapitola 1 až 23, okrem kapitoly 24 HS)
- prírodné zdroje a kritické suroviny (TRIEDA V. a TRIEDA XV. HS).
Ďalšie produkty sú predmetom rokovaní o konkrétnych opatreniach v rámci zvýhodnených zoznamov produktov.
Na oceľ (kapitola 72 a výrobky z nej kapitola 73, 82 a 83), taktiež na hliník (kapitola 76) EÚ a USA sa prijmú opatrenia na zníženie bariér vo vzájomnom obchode so zníženými colnými sadzbami so zavedením systému kontroly cez systém množstevných kvót, čím sa zamedzí nadmernému dovozu resp. vývozu týchto komodít.
Energetické produkty (kapitola 27 HS) - nákup energetických produktov z USA diverzifikujú zdroje dodávok do EÚ a prispejú k energetickej bezpečnosti Európy. Tieto dodávky budú v rámci diverzifikácie zdrojov nahrádzať ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupmi amerického LNG (podkapitola 2711 HS), ropa a produkty z ropy (podkapitola 2709, 2710), jadrového paliva (podkapitola 8401 HS). Čipy s umelou inteligenciou (kapitola 85 HS) pomôžu podporiť využívanie technológií spojených s umelou inteligenciou.
Dohoda tvorí rámec predvídateľnosti vo vzájomnom obchode, umožňuje plánovať a investovať na oboch stranách Atlantiku. Poskytne okamžité colné úľavy z colných sadzieb na vybrané výrobky, sprehľadní systém colnej ochrany výrobkov a určitých priemyselných odvetví.
Dohoda umožní naďalej rozvoj vzájomného zahraničného obchodu, podporí udržanie a tvorbu pracovných miest, umožní prístupy na trhy, podporí exportný potenciál. USA získajú tiež lepší prístup na trh EÚ. Otázka konkurencieschopnosti podnikov v rámci EÚ zostáva otvorená. Táto dohoda poskytuje rámec, na základe ktorého budeme ďalej znižovať clá na viac výrobkov, riešiť necolné prekážky a spolupracovať v oblasti hospodárskej bezpečnosti. Pretože keď EÚ a USA spolupracujú ako partneri, výhody sú hmatateľné na oboch stranách.
Trh EÚ predstavuje jednotný trh so 450 miliónmi spotrebiteľov, naproti tomu trh USA predstavuje 330 miliónov spotrebiteľov pre výrobky z pôvodom v EÚ.
EÚ má obchodné dohody v súčasnosti so 76 krajinami sveta, ktoré využívajú colné a iné úľavy pri vzájomnom obchode nielen s tovarmi, ale i v obchode zo službami. V poslednom období sa dosiahli výsledky v rokovaniach so združením Mercosur, Mexikom a Indonéziou. Ďalšie dohody napríklad z Austráliou sú predmetom ďalších rokovaní.