Novela od 1.8.2025
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorého podstatou zmien sú poznatky z uplatňovania Colného zákona v praxi.

- Návrhom zákona sa spresňujú ustanovenia, ktoré sa týkajú výkonu colnej kontroly tovaru na mieste schválenom colnými orgánmi alebo mimo určených úradných hodín a výšky súvisiacich nákladov,
- Ide o rozšírenie znenia § 26 ods. 7 zákona, z ktorého vyplýva povinnosť uhradiť náklady súvisiace s vykonaním colnej kontroly tovaru mimo určených úradných hodín alebo na mieste schválenom colným orgánom, ak sa takáto colná kontrola neuskutoční z dôvodu na strane deklaranta. Táto povinnosť sa bude okrem deklaranta, ktorý je schváleným hospodárskym subjektom, vzťahovať aj na držiteľov povolení pre zjednodušené postupy.
- Colná kontrola tovaru predloženého v colnom priestore alebo na mieste určenom colným orgánom sa vykonáva počas určených úradných hodín.
- Na základe žiadosti deklaranta môže colný úrad rozhodnúť o vykonaní colnej kontroly tovaru mimo určených úradných hodín.
- V prípade vykonania takejto kontroly a v prípade vykonania kontroly na mieste schválenom colným orgánom je deklarant povinný uhradiť colnému úradu s tým spojené náklady, a to za každú aj začatú hodinu colnej kontroly tovaru a cesty potrebnej na dostavenie sa na miesto colnej kontroly tovaru a späť.
- V súčasnosti je výška týchto nákladov uvedená v § 26 ods. 5 zákona. Uplatňovaním predmetného ustanovenia v praxi sa dospelo k záveru, že predmetná výška nákladov neodzrkadľuje súčasnú ekonomickú situáciu, napríklad na trhu s pohonnými látkami (spotreba pohonných látok v súvislosti s dostavením sa na miesto colnej kontroly tovaru cestným motorovým vozidlom).
- Vzhľadom na stále sa meniacu ekonomickú situáciu a s tým spojenú zvyšujúcu sa úroveň inflácie, ako aj na dĺžku legislatívneho procesu pri schvaľovaní návrhu novely Colného zákona v prípade potreby zmeny výšky predmetných nákladov, sa navrhuje, aby výška nákladov bola ustanovená vo vykonávacom predpise k Colnému zákonu.
Spresňuje sa, že podľa pravidiel určených v rozhodnutí o schválení alebo v rozhodnutí o povolení sa colná kontrola vykonáva na miestach, na ktoré sa tieto rozhodnutia vzťahujú. Oproti platnému právnemu stavu sa tak uvedené pravidlá nebudú vzťahovať na miesta schválené colnými orgánmi inou formou, napr. v priebehu colného konania.
Ustanovenie § 26 ods. 11 zákona sa rozširuje o ďalší tovar, pri ktorom colný úrad vykoná colnú kontrolu prednostne, a to aj mimo určených úradných hodín. Pôjde o tovar deklarovaný Ministerstvom obrany Slovenskej republiky s označením naliehavo potrebný.
Navrhuje sa, aby sa podmienky pre výkon colnej kontroly mimo colného priestoru alebo úradných hodín použili aj pri vývoze tovaru a pri preprave v rámci dočasného uskladnenia tovaru.
Upravuje splnomocňovacie ustanovenie, ktoré umožní zoznam kódov používaných pri vypĺňaní colného vyhlásenia zverejniť na webovom sídle Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky. To umožní rýchlejšie reagovať na potrebu aktualizácie kódov a aj včas informovať podnikateľskú verejnosť o týchto zmenách,
- Ide o spresnenie znenia splnomocňovacieho ustanovenia, ktoré sa týka prílohy č. 6 k vyhláške k Colnému zákonu a zosúladenie rozsahu tejto prílohy s prílohami A, B a D delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/2446 v platnom znení.
- V prílohe č. 7 k vyhláške Ministerstva financií SR č. 161/2016 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia Colného zákona, je ustanovený zoznam kódov používaných pri vypĺňaní colného vyhlásenia a vyhlásenia o spätnom vývoze.
- Z dôvodu potreby rýchlejšej reakcie na požiadavky smerujúce k zmene kódov a nadväzne aj na informovanie podnikateľskej verejnosti o takýchto zmenách v dostatočnom časovom predstihu sa navrhuje, aby tieto kódy zverejňovalo Finančné riaditeľstvo SR na svojom webovom sídle.
- Súčasne sa navrhuje, aby rovnakým spôsobom mohli byť zverejňované aj prípadné požiadavky na kódy používané pri vypĺňaní vyhlásení na dočasné uskladnenie, oznámení, dôkazov colného statusu tovaru únie, žiadostí a rozhodnutí.
- Vypúšťajú ustanovenia týkajúce sa žiadostí o vyplatenie vývoznej náhrady.
- Vypustenie § 30 a 31 zákona je reakciou na zrušenie čl. 196 až 204 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007
- Na účely oslobodenia od dovozného cla bližšie vymedzuje pojem "schválená charitatívna organizácia alebo schválená dobročinná organizácia".
- Podľa čl. 61 ods. 1 nariadenia Rady (ES) č. 1186/2009 ustanovujúce systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla sú od dovozného cla oslobodené základné potreby (tovar, ktorý je potrebný na uspokojovanie okamžitých potrieb osôb, napr. potraviny, lieky, oblečenie a posteľná bielizeň) dovážané štátnymi organizáciami alebo inými charitatívnymi a dobročinnými organizáciami schválené príslušnými orgánmi na bezplatné rozdelenie týchto potrieb osobám, ktoré ich potrebujú; tovar akéhokoľvek druhu zasielaný bezplatne bez akéhokoľvek obchodného zámeru odosielateľa osobou alebo organizáciou so sídlom mimo colného územia Európskej únie uvedeným organizáciám, ktoré sú určené na získavanie prostriedkov pri príležitostných charitatívnych akciách v prospech osôb, ktoré to potrebujú; vybavenie a kancelárske zariadenie zasielané bezplatne bez akéhokoľvek obchodného zámeru odosielateľa osobou alebo organizáciou so sídlom mimo colného územia Európskej únie uvedeným organizáciám s cieľom použitia výhradne na ich prevádzkové potreby alebo na uskutočňovanie ich charitatívnych alebo dobročinných cieľov.
- V zmysle čl. 74 ods. 1 uvedeného nariadenia Rady sú tieto štátne organizácie alebo iné charitatívne a dobročinné organizácie oprávnené dovážať bez cla aj tovar určený na bezplatné pridelenie obetiam živelnej pohromy alebo na to, aby mohol byť bezplatne poskytnutý obetiam takýchto živelných pohrôm.
- Podmienkou pre priznanie oslobodenia je povinnosť organizácie viesť účtovníctvo, ktoré umožní príslušným orgánom kontrolovať jej finančné operácie, a poskytnúť všetky potrebné záruky.
- S cieľom naplnenia predmetných ustanovení sa navrhovaným znením bližšie vymedzuje pojem "schválená charitatívna organizácia alebo schválená dobročinná organizácia".
- Ak ide o dovoz tovaru, ktorý je určený na bezplatné pridelenie obetiam živelnej pohromy alebo aby mohol byť bezplatne poskytnutý obetiam takýchto živelných pohrôm, je priznanie oslobodenia podmienené rozhodnutím Európskej komisie, ktorá koná na základe žiadosti členského štátu v súlade s postupom pri mimoriadnych udalostiach v stave núdze. Úpravou § 52b ods. 3 sa preto navrhuje využiť postup upravený v čl. 76 druhom pododseku uvedeného nariadenia Rady, podľa ktorého colný úrad až do oznámenia rozhodnutia Európskej komisie pozastaví platenie dovozného cla pri takomto tovare, ak v uvedenom období dovážajúca organizácia požiada o oslobodenie od dovozného cla, čím sa zároveň zaviaže zaplatiť clo, ak žiadosti Slovenskej republiky Európska komisia nevyhovie.
- Upravuje sa prekluzívna lehota na oznámenie sumy colného dlhu a deň jej platby v prípade úhrady colného dlhu použitím záruky na colný dlh.
- V § 53 ods. 4 zákona je ustanovená päťročná prekluzívna lehota na oznámenie sumy colného dlhu, ak colný dlh vznikol v súvislosti s konaním, ktoré v čase jeho uskutočnenia malo znaky trestného činu. V súlade so znením čl. 103 ods. 2 Colného kódexu Únie v platnom znení sa navrhuje túto lehotu predĺžiť na 10 rokov. Dôvodom je zabezpečenie lepšej vymáhateľnosti tradičných vlastných zdrojov Európskej únie.
- Znenie § 55a ods. 4 zákona ustanovuje, že ručiteľské vyhlásenie pri ručení vo forme jednotlivej záruky v elektronickej podobe musí byť podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom. V súlade so zákonom č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov sa popri podpísaní kvalifikovaným elektronickým podpisom umožňuje ručiteľské vyhlásenie zapečatiť kvalifikovanou elektronickou pečaťou.
- V súlade s ustanovením čl. 151 ods. 7 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2015/2447 v platnom znení bol na základe splnomocňovacieho ustanovenia v § 55a ods. 7 zákona v prílohe č. 12 k vyhláške Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 161/2016 Z. z. ustanovený vzor ručiteľského vyhlásenia pri ručení vo forme celkovej záruky, čím bola vylúčená aplikácia vzoru ručiteľského vyhlásenia uvedeného v prílohe 32-03 uvedeného vykonávacieho nariadenia Komisie.
- Dňa 1. decembra 2023 Slovenská republika pristúpila k používaniu systému CDS (systém colných rozhodnutí) pri správe žiadostí a povolení súvisiacich s colným konaním, ktoré sa uplatňujú na území Slovenskej republiky. K 11. marcu 2024 Európska komisia nasadila do systému CDS zložku 1 projektu GUM (systém riadenia záruk), v ktorom sú zapracované zmeny vyplývajúce z novej prílohy A delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/2446 v platnom znení a ktoré zodpovedajú formuláru ustanovenému v prílohe 32-03 (Záväzok ručiteľa - Celková záruka) uvedeného vykonávacieho nariadenia Komisie.
- Podľa predmetného formulára sa požaduje, aby celková suma ručenia bola rozčlenená na jednotlivé colné režimy, čo v prípade vzoru ručiteľského vyhlásenia podľa prílohy č. 12 k vyhláške nie je potrebné.
- Takéto členenie vyžaduje aj uvedený systém CDS. Bez neho nie je možné zápis celkovej záruky vykonať.
- Aby Slovenská republika mohla aj naďalej využívať systém CDS, pri ručení vo forme celkovej záruky bude potrebné ručiteľské vyhlásenia pri ručení vo forme celkovej záruky podávať podľa vzoru ustanoveného v uvedenej prílohe 32-03.
- Z týchto dôvodov sa navrhuje vypustenie splnomocňovacieho ustanovenia v § 55a ods. 7 zákona, podľa ktorého je v prílohe č. 12 k vyhláške Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 161/2016 Z. z. ustanovený vzor ručiteľského vyhlásenia pri ručení vo forme celkovej záruky.
- Vypúšťa splnomocňovacie ustanovenie na vydanie vykonávacieho predpisu, ktorým je ustanovený vzor ručiteľského vyhlásenie pri ručení vo forme celkovej záruky.
- Právna úprava dňa platby obsiahnutá v § 58 ods. 1 zákona neupravuje expressis verbis alternatívu dňa platby pre prípad úhrady colného dlhu použitím záruky na colný dlh, čo môže viesť k nejednotnému postupu colných úradov pri určení dňa platby.
- Uvedené má pritom zásadný vplyv ako na vznik úrokov z omeškania, tak aj na kritérium č. 1 indexu daňovej spoľahlivosti (Nedoplatky za daňovú časť a colnú časť). Vzhľadom na tieto dôvody sa dopĺňa znenie § 58 ods. 1 zákona.
- Upravuje ustanovenie ohľadne darovania tovaru alebo veci, pri ktorých colný úrad vykonáva správu majetku vo vlastníctve štátu, tak, aby odkazovalo na podmienky ustanovené v zákone o správe majetku štátu.
- Upravuje sa ustanovenie § 69 ods. 4 zákona ohľadne darovania tovaru alebo veci, pri ktorých colný úrad vykonáva správu majetku vo vlastníctve štátu, tak, aby odkazovalo na podmienky ustanovené v zákone Národnej rady Slovenskej republiky č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov.
- Zároveň sa vypúšťajú znenia poznámok pod čiarou k odkazom 76 a 77.
- Upravuje moment doručenia elektronických správ a elektronických dokumentov doručovaných cez informačné systémy zriadené Európskou úniou.
- Podľa § 36 ods. 10 zákona sa na doručovanie elektronických správ v colnom konaní vzťahujú ustanovenia zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente).
- Takýto elektronický úradný dokument sa však považuje za doručený okamihom jeho sprístupnenia prostredníctvom funkcionality informačného systému Centrálny elektronický priečinok (CEP), ak tento okamih predchádza okamihu doručenia podľa zákona č. 305/2013 Z. z. Podľa čl. 22 Colného kódexu Únie colné orgány vydávajú aj rozhodnutia týkajúce sa uplatňovania colných predpisov (na základe žiadosti), napr. rozhodnutia týkajúce sa záväzných informácií, udelenie statusu schváleného hospodárskeho subjektu (AEO) a pod.
- Takéto rozhodnutia sú zasielané prostredníctvom informačných systémov zriadených Európskou úniou. Podľa § 2 ods. 2 písm. e) zákona č. 305/2013 Z. z. sa uvedený zákon nevzťahuje na informačné systémy zriadené medzinárodnými organizáciami alebo podľa predpisov medzinárodného práva a na informačné systémy zriadené Európskou úniou.
- Je preto potrebné explicitne upraviť okamih doručenia takéhoto rozhodnutia. Z uvedeného dôvodu sa navrhuje, aby sa elektronické správy a elektronické dokumenty doručené prostredníctvom informačného systému zriadeného Európskou úniou považovali za doručené okamihom ich sprístupnenia prostredníctvom funkcionality daného informačného systému.
- Dopĺňa ustanovenie týkajúce sa centralizovaného colného konania.
- Ustanovuje sa, aby v rámci procesu vydávania povolenia na centralizované colné konanie colný orgán v členskom štáte predloženia tovaru podmienil súhlas na vydanie povolenia na centralizované colné konanie aj zabezpečením dane, ak daň pri dovoze vznikne alebo môže vzniknúť.
- Týmto ustanovením sa zabezpečí, aby colný úrad v Slovenskej republike, ktorý má byť colným úradom predloženia tovaru (Slovenská republika bude členským štátom, kde je splatná daň), požadoval od colného úradu dohľadu v členskom štáte, kde je deklarant usadený, ako podmienku na vydanie povolenia na centralizované colné konanie zabezpečenie dane pri dovoze.
- Spresňujú sa ustanovenia upravujúce dočasne nevymožiteľné nedoplatky a dopĺňa sa ustanovenie týkajúce sa zániku nedoplatkov.
- V nadväznosti na aktuálne znenie zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa v § 89 ods. 2 zákona navrhuje zaradiť medzi dočasne nevymožiteľné nedoplatky aj nedoplatky dlžníka, ktorý je fyzickou osobou oddlženou podľa IV. časti zákona č. 7/2005 Z. z., evidované v "sledovanom" šesťročnom období.
- Z poznatkov z aplikačnej praxe vyplýva, že colné úrady účtovne evidujú nedoplatky, pri ktorých zanikol dlžník bez právneho nástupcu alebo dlžník zomrel a súd uznesením rozhodol, že dedičstvo pripadlo štátu alebo súd dedičské konanie zastavil, pretože majetok, ktorý poručiteľ zanechal, bol iba nepatrnej hodnoty a súd ho vydal osobe, ktorá sa postarala o jeho pohreb.
- V Colnom zákone v súčasnosti absentuje ustanovenie týkajúce sa zániku nedoplatkov evidovaných colným úradom.
- Doplnenie tohto ustanovenia by umožnilo mimoriadne efektívne a účelne odpísať nedoplatky evidované colným úradom z dôvodu ich zániku, ktoré sú de facto nevymožiteľné, s výnimkou nedoplatku na cle.
- V odseku 2 sa zároveň obmedzuje zánik nedoplatkov len na situácie, ak colný dlh nemožno vymáhať od inej osoby, ako je dlžník, pri ktorom existujú dôvody na zánik nedoplatku.
- Rozširuje sa zoznam colných letísk.
Do zoznamu colných letísk, ktorý je uvedený v prílohe č. 2 k Colnému zákonu, sa navrhuje doplniť Letisko Malacky a Letisko Prešov, ktoré sú vojenskými letiskami.
Dôvodom zaradenia Letiska Malacky do zoznamu colných letísk je plánovaná rekonštrukcia a dočasné zastavenie letovej prevádzky letiska Sliač.
Zmena VYHLÁŠKY Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 161/2016 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 26 ods. 5 a § 32 ods. 2 zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 161/2016 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona č. 199/2004 Z. z. Colný zákon sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 3 sa vkladá § 3a, ktorý znie:
"§ 3aVýška nákladov spojených s vykonaním colnej kontroly tovaru mimo určených úradných hodín alebo na mieste schválenom colným orgánom, a to za každú aj začatú hodinu colnej kontroly tovaru a cesty potrebnej na dostavenie sa na miesto colnej kontroly tovaru a späť, sa ustanovuje takto:
a) ......... eur počas úradných hodín colného úradu,
b) ......... eur v pracovných dňoch mimo určených úradných hodín colného úradu,
c) ......... eur v sobotu alebo v deň pracovného pokoja.".
2. § 6 znie:
"§ 6 Pravidlá a údaje na vypĺňanie colných vyhlásení, vyhlásení na dočasné uskladnenie, oznámení, dôkazov colného statusu tovaru únie, žiadostí a rozhodnutí, ktoré dopĺňajú pravidlá a údaje podľa osobitného predpisu,1a) sú uvedené v prílohe č. 6.".
Poznámka pod čiarou k odkazu 1a znie:
"1a) Prílohy A, B a D delegovaného nariadenia (EÚ) 2015/2446 v platnom znení.".
3. V § 10a sa vypúšťa odsek 2. Súčasne sa zrušuje označenie odseku 1.
4. Nadpis prílohy č. 6 znie:
"Pravidlá a údaje na vypĺňanie colných vyhlásení, vyhlásení na dočasné uskladnenie, oznámení, dôkazov colného statusu tovaru únie, žiadostí a rozhodnutí".
5. Príloha č. 7 sa vypúšťa.
Poznámky pod čiarou k odkazom 23 až 31 sa vypúšťajú.
6. Príloha č. 12 sa vypúšťa.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. júla 2025 okrem čl. I bodu 6, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2026.