18. balík sankcií EÚ rozširuje zoznam zakázaných vývozných položiek o 180 komoditných kódov
Najnovší balík sankcií EÚ voči Rusku zavádza ešte prísnejšie obmedzenia týkajúce sa tovaru, keďže zoznam zakázaných vývozných položiek sa rozširuje o viac ako 180 komoditných kódov. Zoznam obsahuje položky, ktoré možno považovať za slúžiace priemyselnému potenciálu Ruska. EÚ navyše zakazuje dovoz ropných produktov získaných z ruskej ropy z tretích krajín. Sprísňujú sa aj sankcie voči Bielorusku.

Zoznam tovaru, ktorého vývoz je zakázaný, sa rozširuje o viac ako 180 kódov tovarov. Zoznam teraz obsahuje viac tovarov, ktoré môžu slúžiť priemyselnému potenciálu Ruska. Medzi položky, ktorých vývoz je zakázaný, budú teraz patriť napríklad rôzne tovary vyrobené z kovu a rôzne nástroje a meracie prístroje.
Zákaz tranzitu sa bude vzťahovať na ťahače návesov s naftovým motorom, ako aj na prívesy a návesy určené na prepravu tovaru. Zákaz tranzitu sa okrem toho rozširuje aj na určitý tovar, ktorého vývoz je už zakázaný, ako napríklad obrábacie stroje poháňané elektrickým výbojom a vodným lúčom. 18. balík sankcií zavádza aj prísnejšie kontroly vývozu zamerané na zabránenie obchádzaniu sankcií.
Pri presadzovaní sankcií colné fínske colné orgány zaznamenali viac množstvo anomálií v počte niekoľko desiatok tisíc v členských krajinách EÚ v tovarovej doprave a vykonali tisíce cielených kontrol. Od začiatku vojny na Ukrajine začali colné orgány takmer tisíc vyšetrovaní priestupkov súvisiacich s porušovaním sankcií. Približne viac ako sto z týchto prípadov sa vyšetruje ako závažné priestupky. Pred ruským útokom na Ukrajinu colné orgány vyšetrovali v priemere dva až desať priestupkov ročne. Vyšetrovanie trestných činov súvisiacich so sankciami si takmer bez výnimky vyžaduje rozsiahlu medzinárodnú spoluprácu.
– Colné orgány aktívne riešia javy súvisiace so sankciami. Na základe operácií v oblasti presadzovania práva boli zaznamenané pokusy o obchádzanie sankcií, napríklad prostredníctvom krajín mimo EÚ. Proti tomuto javu boli použité prostriedky s využitím rôznymi opatreniami v oblasti presadzovania práva. Colné orgány úzko spolupracujú s organizáciami ako Europol, či Európskym úradom pre boj proti podvodom OLAF pri účinnom presadzovaní práva, s cieľom zabezpečiť jednotné a efektívne vykonávanie sankcií v celej EÚ.
EÚ zakazuje dovoz ropných produktov získaných z ruskej ropy z tretích krajín
Dovoz ropných produktov získaných z ruskej ropy z tretích krajín je zakázaný. Dovozcovia však nie sú povinní predkladať osvedčenia o pôvode ropy, pokiaľ ide o samostatne určené partnerské krajiny Kanada, Nórsko, Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko.
Sankcie voči Bielorusku budú zosúladené so sankciami voči Rusku
EÚ sprísňuje sankcie voči Bielorusku tým, že ich zosúlaďuje so sankciami voči Rusku. Rozširuje zoznamy tovaru, ktorého vývoz je zakázaný, a tranzitného tovaru a sprísňuje kontroly vývozu.
Viac informácií
Rada Európskej únie sa 30. júna 2025 rozhodla predĺžiť platnosť sektorových opatrení voči Rusku (nariadenie (EÚ) č. 833/2014) do 31. januára 2026.
Nové sankcie boli uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie v sobotu 19. júla 2024. Balíky sankcií nadobudnú účinnosť o polnoci v nedeľu 20. júla 2025.
18. balík sankcií EÚ voči Rusku a Bielorusku - https://eur-lex.europa.eu/oj/daily-view/L-series/default.html?&ojDate=19072025