18. balík sankcií EÚ, 18. 7. 2025 prehľadne
Táto príloha nie je právne záväzným dokumentom. Právne záväzné nariadenia o sankciách sú uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie. Dodatok obsahuje zhrnutie nových legislatívnych zmien, ale zhrnutie nie je vyčerpávajúce.

SANKCIE PROTI RUSKU
Individuálne sankcie (Nariadenie Rady (EÚ) č. 269/2014)
Prvá časť najnovšieho balíka sa týka individuálnych sankcií uložených za konanie, ktoré podkopáva alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.
Medzi nové mená pridané v 18. balíku patria podnikatelia, subjekty a orgány podporujúce ruskú vládu alebo z nej profitujúce. Medzi nové mená patria osoby, subjekty a orgány, ktoré uľahčili nezákonnú anexiu ukrajinských území k Rusku, a spoločnosti, ktoré podporovali ruské ozbrojené sily a zbrojársky priemysel. Ruské spoločnosti, ako aj spoločnosti z iných krajín, materiálne podporili ruské vojenské akcie proti Ukrajine.
Medzi nové mená pridané na zoznam sankcií patria aj spoločnosti, ktoré obchádzali sankcie a uľahčovali tieňovú flotilu. Tieto spoločnosti pochádzajú z niekoľkých krajín vrátane Ruska, Číny, Hongkongu, Indie, Iránu, Singapuru, Spojených arabských emirátov, Azerbajdžanu a Maurícia.
EÚ dopĺňa zoznam individuálnych sankcií o osoby a subjekty, ktoré sú súčasťou ruskej tieňovej flotily, vrátane kapitána a lodnej spoločnosti tankera Jaguar.
Sektorové sankcie (nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014)
Po druhé, EÚ rozširuje sektorové (alebo ekonomické) sankcie prijaté vzhľadom na konanie Ruska destabilizujúce situáciu na Ukrajine. EÚ rozširuje zoznam sankcií o osoby, subjekty a orgány, ktoré sú vojenskými koncovými používateľmi, sú súčasťou ruského vojensko-priemyselného komplexu alebo majú obchodné či iné väzby na ruský obranný a bezpečnostný sektor alebo ho inak podporujú.
Sankcie proti tankerom z ruskej tieňovej flotily
EÚ ukladá nové sektorové sankcie proti tieňovej flotile okrem vyššie uvedených individuálnych sankcií. EÚ uvádza ďalších 105 tankerov, ktoré sú súčasťou tieňovej flotily. Uvedené tankery sú registrované okrem iných krajín v Palau, Sierra Leone a Paname. Plavidlá, na ktoré sa vzťahujú sektorové sankcie ako súčasť tieňovej flotily tankerov 2(5), prepravujú tovar určený na použitie v ruskom zbrojárskom priemysle alebo prepravujú ruskú ropu a ropné produkty a nedodržiavajú odporúčania pre prepravu prijaté Medzinárodnou námornou organizáciou (IMO).
S najnovšími prírastkami je celkový počet sankcionovaných tankerov tieňovej flotily 447.
Zákazy a obmedzenia vývozu a dovozu
Do zoznamu tovarov a technológií, na ktoré sa vzťahuje zákaz vývozu, sa pridávajú nové položky, ako napríklad základné chemikálie pre pohonné hmoty, ktoré by mohli prispieť k vojenskému a technologickému posilneniu Ruska alebo k rozvoju jeho obranného a bezpečnostného sektora (príloha VII, článok 2a).
Okrem toho sa zákaz tranzitu cez územie Ruska rozširuje na tovary a technológie, na ktoré sa už vzťahuje zákaz vývozu, ako sú napríklad výtlačné a vodné lúčové obrábacie stroje (príloha VII, článok 2a).
EÚ tiež pridáva do zoznamu položiek, na ktoré sa vzťahuje zákaz vývozu, 180 nových kódov KN (nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, príloha XXIII, článok 3k).
Medzi nové položky patrí:
- hliníkový a iný kovový tovar,
- rôzne enzýmy,
- plasty a chemikálie
- rôzne druhy strojov, nástrojov a meracích prístrojov.
Rozsah pôsobnosti zákazu vývozu sa rozširuje aj na predaj alebo poskytovanie softvéru používaného v bankovom a finančnom sektore ruskej vláde alebo akejkoľvek právnickej osobe, subjektu alebo orgánu so sídlom v Rusku (nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5n).
Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014 zakazuje dovoz ropných produktov získaných v tretej krajine z ruskej ropy. Nariadenie špecifikuje partnerské krajiny, ktoré majú súbor reštriktívnych opatrení, ktoré sú v podstate rovnocenné s opatreniami uloženými Úniou na ruské ropné produkty a z ktorých dovozcovia nie sú povinní poskytovať dôkazy o pôvode ropy.
Patria sem Kanada, Nórsko, Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko (nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 3ma, príloha LI).
Ropné produkty dovážané z krajín, ktoré sú čistými vývozcami ropy, sa považujú za produkty získané z domácej ropy a nie zo ropy s pôvodom v Rusku, pokiaľ príslušný orgán nemá dôvodné podozrenie, že boli získané z ruskej ropy.
Poskytovanie technickej alebo finančnej pomoci, sprostredkovateľských služieb, poistenia alebo zaistenia v súvislosti s vyššie uvedenými ropnými produktmi je zakázané (nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 3ma).
Okrem toho sa od 1. júla 2025 prestala na Českú republiku vzťahovať výnimka pre ropu dodávanú potrubím (nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 3m(3)(b)).
Zákazy transakcií
Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014 zakazuje akúkoľvek transakciu, ktorá je priamo alebo nepriamo spojená s plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 a ktorá sa týka dokončenia, prevádzky, údržby alebo používania plynovodov. Zákaz transakcií sa vzťahuje aj na financovanie akýchkoľvek takýchto transakcií.
(Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5af) V budúcnosti bude možné do zoznamu zakázaných transakcií pridať akýkoľvek subjekt so sídlom mimo Ruska, ktorý používa systém zabezpečenia jednotných finančných systémov Centrálnej banky Ruska (Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5ac(2)).
Rozširujú sa aj kritériá na uloženie zákazu transakcií finančným inštitúciám alebo subjektom poskytujúcim služby v oblasti kryptoaktív. Okrem toho sa do rozsahu pôsobnosti zákazu transakcií môžu zahrnúť akékoľvek právnické osoby, subjekty alebo orgány usadené mimo Únie, ktoré sa podieľajú na obchode s ropou a obchádzajú zákazy stanovené v nariadení Rady (EÚ) č. 833/2014.
(Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5ad) V budúcnosti bude zakázané uskutočňovať transakcie s Ruským fondom priamych investícií (RDIF) alebo so subjektmi, do ktorých RDIF alebo subjekty ním kontrolované investovali.
(Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5ag) Okrem toho sa existujúci zákaz poskytovať špecializované služby finančných správ, ktoré sa používajú na výmenu finančných údajov ("de-SWIFTing"), komukoľvek v Rusku rozširuje na zákaz transakcií.
(Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5h) EÚ špecifikuje zákaz transakcií dcérskych spoločností ruských spoločností pôsobiacich v EÚ. Zákaz uzatvárania transakcií s určitými právnickými osobami, subjektmi alebo orgánmi usadenými v Rusku, ktoré sú uvedené v nariadení Rady (EÚ) č. 833/2014, sa objasňuje: zákaz sa nevzťahuje na subjekty usadené v Únii a konajúce v mene alebo na pokyn uvedených subjektov, za predpokladu, že príslušné orgány uložili verejnú správu alebo podobné verejné ochranné opatrenie alebo povolili podobné ochranné opatrenie na zabezpečenie súladu s reštriktívnymi opatreniami [nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5aa(2f)].
Obmedzenia prepravy týkajúce sa uhlia a jadrovej energie sa zmierňujú. Výnimka zo zákazu transakcií v prístavoch a plavebných komorách umožňuje transakcie na prepravu uhlia cez takéto prístavy a plavebné komory, ak pochádza z inej krajiny ako Rusko a iba sa nakladá do Ruska, odchádza z Ruska alebo prechádza cez Rusko [nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5ae(3)(g)].
Zákaz transakcií by sa nevzťahoval na letiská, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014, pokiaľ by transakcie boli nevyhnutné pre civilné jadrové zariadenia [nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 5ae(4)(g)].
Zníženie cenového stropu ropy
Cenový strop uplatniteľný na ropu s pôvodom v Rusku alebo vyvážanú z Ruska, ktorá sa má prepravovať po mori, je viazaný na zmeny cien ruskej ropy na svetových trhoch. V počiatočnej fáze je nová cena podľa článku 4(5) stanovená na 47,6 USD za barel. Nová cena bude zavedená so 45-dňovým prechodným obdobím po schválení balíka. V praxi to znamená, že výnimka uvedená v článku 3n ods. 6 písm. a) týkajúca sa námornej prepravy ruskej ropy do tretích krajín a zákaz poskytovať služby súvisiace s takouto prepravou sa uplatňuje len vtedy, ak nákupná cena za barel nepresiahne cenový strop. (833/2014, článok 3n a príloha XXVIII).
Kontrola vývozu sa sprísňuje, aby sa zabránilo obchádzaniu sankcií
V 18. balíku sankcií EÚ umožňuje príslušným orgánom sprísniť kontrolu vývozu sankcionovaného tovaru. Príslušné orgány môžu kontrolovať vývoz sankcionovaného tovaru do tretích krajín, ak existuje vierohodné riziko, že takéto položky vyvážané do tretích krajín by mohli byť nakoniec presmerované do Ruska. (Nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 2a(1aa) a (6a).
Odchod spoločností EÚ z Ruska
EÚ zavádza možnosť výnimky zo sektorových sankcií, aby sa umožnili prevody peňazí spojené s odchodom dcérskych spoločností spoločností EÚ z Ruska. Žiadosti o takéto výnimky sa musia podávať prostredníctvom elektronickej služby sankcií.
Možnosti členských štátov brániť sa v sporoch medzi investorom a štátom
18. balík sankcií sa zaoberá súdnymi, arbitrážnymi a správnymi rozhodnutiami vydanými v konaniach mimo EÚ s cieľom napadnúť sankcie EÚ. Členské štáty by nemali uznávať ani vymáhať žiadne súdne príkazy, nariadenia, úľavy, rozsudky súdu alebo arbitrážneho alebo správneho orgánu mimo EÚ v súvislosti s opatreniami uloženými podľa nariadenia Rady (EÚ) č. 833/2014 alebo nariadenia Rady (EÚ) č. 269/2014 [nariadenie Rady (EÚ) č. 833/2014, článok 11(2a) a (2b)].
SANKCIE PROTI BIELORUSKU
EÚ dopĺňa zoznam sankcií voči bieloruským fyzickým osobám štyri nové subjekty a jednu fyzickú alebo právnickú osobu. [nariadenie Rady (ES) č. 765/2006, príloha I]
Zoznam sektorových sankcií voči Bielorusku sa výrazne rozširuje. Zoznam zákazu vývozu voči Bielorusku sa rozširuje a harmonizuje s príslušným zoznamom voči Rusku o článok 5(5), ktorým sa dopĺňa tovar a technológie, ktoré by mohli prispieť k vojenskému a technologickému posilneniu Bieloruska alebo k rozvoju jeho obranného a bezpečnostného sektora. (Nariadenie Rady (ES) č. 765/2006, príloha Va).
EÚ podobne harmonizuje zoznam tovarov a technológií, ktoré by mohli prispieť k posilneniu priemyselných kapacít Bieloruska (Nariadenie Rady (ES) č. 765/2006, prílohy XVII a XIX).
Z Bieloruska je zakázané dovážať tovar a technológie uvedené v Spoločnom vojenskom zozname. (Nariadenie Rady (ES) č. 765/2006, článok 1aa).
Kontrola vývozu sankcionovaného tovaru sa pre Bielorusko sprísňuje rovnakým spôsobom ako pre Rusko (klauzula "catch all"). Príslušné orgány môžu kontrolovať vývoz sankcionovaného tovaru do tretích krajín, ak existuje vierohodné riziko, že položky vyvážané do tretích krajín by mohli byť presmerované do Bieloruska a odtiaľ do Ruska. (Nariadenie Rady (ES) č. 765/2006, článok 1f).
Okrem toho sa skorší zákaz poskytovať špecializované služby finančných správ, ktoré sa používajú na výmenu finančných údajov ("de-SWIFTing") komukoľvek v Bielorusku, rozširuje na zákaz transakcií. (Nariadenie Rady (ES) č. 765/2006, článok 1zb)
EÚ uvalila sankcie na Bielorusko od roku 2004. Svoje sankcie podstatne rozšírila po zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2020 a začiatku ruskej agresívnej vojny v roku 2022. Súčasný individuálny zoznam sankcií obsahuje 311 fyzických alebo právnických osôb a 50 subjektov. Bielorusko tiež podlieha zbrojnému embargu a zákazu preletov nad vzdušným priestorom EÚ a prístupu bieloruských leteckých spoločností na letiská EÚ. O predchádzajúcom predĺžení sankcií voči Bielorusku a ich zosúladení so sankciami voči Rusku rozhodla EÚ vo februári 2025 (rozhodnutie Rady (SZBP) 2025/394). Nové sankcie proti bieloruským osobám boli naposledy prijaté v marci 2025.