Výnimka z cla pre oceľ, hliník

23.03.2018 20:30

Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová je vo Washingtone, kde sa stretla 21.3.2018 s obchodným tajomníkom USA Wilburom Rossom. Po stretnutí obe strany vydali toto spoločné vyhlásenie:

"Súhlasili sme s tým, že okamžite začneme diskusiu s prezidentom Trumpom a jeho administratívou o obchodných otázkach spoločného záujmu, vrátane ocele a hliníka, s cieľom čo najrýchlejšie určiť vzájomne prijateľné výsledky."

A výsledok sa dostavil pomerne skoro, presne v deň (23.3.2018) kedy mali opatrenia pre zavedenie dodatočných ciel na hliník a oceľ vstúpiť do účinnosti.

Prezident USA udelil výnimku z ciel na dovoz ocele a hliníka všetkým členským štátom EÚ a šiestich ďalším krajinám, ktorá platí do platí do 1. Mája 2018. Teda zatiaľ ide o tzv. dočasnú výnimku. Okrem krajín EÚ, sú do výnimky zahrnuté Argentína, Austrália, Brazília a Južná Kórea. Výnimka pre Kanadu a Mexiko bola udelená pred niekoľkými týždňami a zostáva v platnosti. USA so všetkými partnermi majú záujem rokovať o dlhodobých dohodách.
Dodatočné clá pre ostatné štáty majú nadobudnúť účinnosť dnes 23.3.2018. Pokiaľ by EÚ neobdržala výnimku, čelili by USA odvetným  opatreniam s alternatívou obchodnej vojny, ktorej najtvrdším opatrením je embargo. Obchodnú vojnu vedie USA už s Ruskou federáciou, teda si nemôže dovoliť ju viesť súčasne i s EÚ. Trump odsúval toto rozhodnutie o výnimke až na poslednú chvíľu.  Lídri EÚ v piatok síce privítali rozhodnutie prezidenta USA, ale to bolo dosť vlažné. Výnimka na clá nasledovala po návšteve eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej vo Washingtone DC, kde rokovala s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom a ministrom obchodu USA Wilburom Rossom. Európska komisia sa pripravovala na to, že v prípade zavedenia taríf ich napadne na pôde Svetovej obchodnej organizácie WTO, tiež, že zváži opatrenia zabráňujúce prílevu kovov do EÚ a zavedie dovozné clá na americké výrobky, aby dorovnala obchodnú výmenu EÚ - USA. USA sa obávali, že bude nasledovať odveta, ktorá ich poškodí, resp. záujmy veľkých firiem. Trump ako obchodník presne vie čo by to znamenalo.