Príplatkové zdesenie zákazníkov

27.01.2021 20:09

Po prvých dvoch týždňoch boli malí podnikatelia zhrození stavom, ktorí po Brexite nastal v dôsledku platnosti nových pravidiel. Nové obchodné vzťahy Spojeného kráľovstva s Európskou úniou (EÚ) sú niekoľko týždňov staré a už majú prvé dôsledky, pričom európski zákazníci sa buď prispôsobia novým modelom a príplatkom alebo prestanú odoberať tovar a služby spoza kanálu.
Doslova zdesený, také je to správne označenie stavu v akom sa títo malí podnikatelia ocitli a ako reagujú na nové pravidlá.  Mnohí malí podnikatelia, ktorí expedujú svoju produkciu cca 50 % z nej do Európskej únie zažívajú šok a vytriezvenie z Brexitového ošiaľu. Ak totiž zákazník napríklad vo Francúzsku nakupuje tovar po tom ako začali platiť nové pravidlá po Brexite, tak si musí priplatiť a títo zákazníci nie sú tým potešení. Totiž okrem  nákladov na kúpu samotného tovaru si zákazníci musia priplatiť ďalších cca 34 EUR, čo je asi  30 GBP. Táto suma obsahuje francúzsku daň, poplatok za sprostredkovanie od doručovacej spoločnosti UPS, aby zákazník dostal svoj tovar urýchlene.
Sami britský podnikatelia sú zhrození, pretože prídu o svoj biznis práve kôli týmto príplatkom, ktoré tvoria často od 30 do 45 % z ceny tovaru, ktorý je predmetom dodávky pri menších objednávkach a pri tých väčších to samozrejme už nie je až taký nepomer, ale zasa úraduje byrokracia, povolenia, colné vyhlásenia a pod. Napríklad 75 ročný Philpot, ktorý 15 rokov strávil kariéru v reklame a začal podnikať s plagátmi v štýle art deco, aby si doplnil svoj dôchodok, hovorí, že je „zdesený“ z týchto príplatkov, ktoré francúzskemu zákazníkovi spôsobili doslova „nepríjemný šok“.
„Zákazníci prestanú nakupovať, pretože suma + 34 EUR (30 GBP) je vysoká, ako povedal. „Je to skromný biznis, týždenne dostávam asi poltucet objednávok. Keď potenciálni zákazníci získajú tovar a musia uhradiť tieto nové poplatky, prestanú nakupovať odo mňa a od mnohých ďalších malých britských firiem.“ Pre obyvateľov Veľkej Británie vstúpili do platnosti nové pravidlá buď pre dovoz z Európy, alebo pre vývoz do Európy.  Od 1. januára 2021 vláda Spojeného kráľovstva zaviedla pravidlo, že DPH sa musí vyberať v mieste predaja, a nie v mieste dovozu.
To v podstate znamená, že sa od zahraničných maloobchodníkov, ktorí posielajú tovar do Spojeného kráľovstva, očakáva, že sa zaregistrujú pre DPH vo Veľkej Británii a zaúčtujú ju spoločnosti britskej colnej správe, ak je predajná hodnota nižšia ako 150 EUR (135 GBP).  Lenže namiesto hromadných registrácií, to skôr viedlo k tomu, že sa množstvo európskych maloobchodníkov rozhodlo, že už nebudú dodávať do Veľkej Británie.
A uvedieme i ďalší príklad, Anne Neill prevádzkuje internetový obchod s dámskymi odevmi Walkers Style už 30 rokov. Ako tvrdí, že jej prvé „potešenie“ pri oznámení bezcolnej dohody s EÚ 24. decembra ustúpilo pred „prekvapivými“ obavami. „Tvrdí, že„ významná časť “jej zákazníkov žije v krajinách EÚ. Teraz sa ukázalo, že nedávne objednávky boli vyberané s neočakávanými poplatkami vyššími ako 100 EUR za objednávku. „Situáciu v súvislosti s Brexitom sme sledovali od roku 2016 a obávala som sa, že dovozné clo by ma mohlo cenovo znevýhodniť mojich európskych konkurentov,“ hovorí pani Neill. „Keď bolo oznámené obchodovanie, bola som veľmi rada ... ale v piatok naši zákazníci začali hlásiť problémy s neočakávanými poplatkami pri dodaní tovaru do EÚ. Teraz sa všetky zásoby musia vrátiť späť k nám, a to stojí určité náklady." Je to pre mňa obrovský problém. Nemôže to byť už snáď ani horšie." Dodávateľmi spoločnosti so sídlom v Lowestoft v Suffolku sú všetci európski dizajnéri, krajina pôvodu objednávok je však zvyčajne z iných krajín, často z Číny, čo je niečo, na čo by nemá spoločnosť vplyv.
To znamená pre tovar, že sa môžu vzťahovať na neho colné poplatky, čo znamená pre maloobchody v Spojenom kráľovstve „veľkú nevýhodu“. Tvrdí, že jej „živé“ podnikanie nebolo ohrozené, čelí však „vážnemu problému“ a písomne požiadala poslancov o „okamžité“ zmeny.
Otázka aké zmeny by to mali byť, resp. odpoveď na ňu je mnohým Britom po 1.1.2021 už po niekoľkých týždňoch po Brexite zjavne zrejmá, cesty späť však už niet. Kto teda reálne získal odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie a opustenie spoločného trhu znamená akú výhodu pre Britov a ich podnikanie, či ekonomiku?
Dokonca sa začína v kuloároch šepkať o tom, že sa Británia rozštiepi na severe na Škótsko, ktoré sa chce pripojiť k Európskej únií, kde 62 % občanov hlasovalo pôvodne za zotrvanie v Únií. Pripravuje sa nové referendum o osamostatnení Škótska a jeho vystúpení z Veľkej Británie, čo by de facto znamenalo rozpad britského impéria.  Ďalším klincom do rakvy by bol odchod Severného Írska, ktoré by sa spojilo s Írskom a tak by Británia zostala v oklieštenej podobe, kde by zostalo Anglicko a Wales s určitými zámorskými územiami, a je otázne ako by sa tieto zachovali k materskému impériu.
Nuž vývoj bud iste zaujímavý, budeme sledovať, ako sa darí šiestej najväčšej ekonomike sveta boriť sa s popôrdnými blesťami po narodení Brexitu. 

Zdroj: https://www.bbc.com/news/uk-england-suffolk-55593308, 27.1.2021