Pomoc pre Moravské obce postihnuté ničivím tornádom

27.06.2021 22:06

Píše sa 27. jún 2021, ocitáme sa v obci Moravská Nová Ves, jednej z obcí pri hraniciach so Slovenskom, kadiaľ sa prehnalo ničivé tornádo vo štvrtok 24. júna 2021.

Vážení, ak som doteraz niečo videl na TV kanáloch, či počul, tak to čo som videl na vlastné oči mnou ako človekom hlboko otriaslo a len som vnemom úžase stál v priamom centre tejto obec a mal som slzy na krajíčku. Toľkú skazu, zničených domov, vylomených stromov, či trosiek som nikdy za celý svoj život nevidel.

Súčasne som videl, cítil a úprimne vnímal obrovskú ľudskú súdržnosť, ochotu pomôcť, len tak nezištne práve tam kde to bolo v dnom čase potrebné a nevyhnutné.

Je krátko pre 20tou hodinou večernou a celý deň od rána sme strávili na mieste v totálne zničených uličkách tejto inak malebnej moravskej obec. Kto mohol mal ruky, nohy vzal lopatu, metlu, či fúrik, nasadli si rukavice a chopil sa práce, ktorej je v tejto poničenej obci stále príliš veľa na to, aby sa veci mohli vrátiť do pôvodných koľají.

Priamo v centre boli črepy z krytiny zabodnuté v omietkach domov, pováľané a zborené strechy, niektoré domy už technika neľútostne búrala, inde opravovali čo sa dalo, každá ruka bola potrebná.

Dnes som prežil neskutočný emocionálny prerod v človeka, ktorý bol pyšný na týchto miestnych obyvateľov ako túto katastrofu zvládajú, ako i na policajtov, hasičov, vojakov, záchranárov z celých Čiech, Moravy a Slovenska, ako pracujú ako včeličky od rána do večera. Križovatku v strede obce riadili policajti, aby autá a technika mohli prechádzať, vodič a ľudia boli veľmi disciplinovaní.

Hovorili sme s policajtami, ktorí už dva dni nič nejedli, záchranári, ktorým ženy nosili pizzu, ktorú miestny majiteľ pizzerie piekol pre všetkých, ktorí potrebovali jesť, poskytoval ju nezištne a bez nároku na odmenu, rovnako tak ako mu nezištne vozili bežní ľudia suroviny, najmä potrebuje tvrdý syr, múku, minerálne vody, kávu, cukor, náradie, lopaty, metly, fúriky, vedrá....ani nie je možné to všetko vymenovať.

A viete čo je na tom najtragickejšie, že to čo médiá šíria je len falošná ilúzia pomoci zo strany štátu. Ako je možné, že armáda nepriviezla poľné kuchyne a navarí pre všetky záchranné zložky jedlo, nerozváža ho a neprideľuje vodu? Toto musia robiť ľudia pre ľudí, obyčajní ľudia, ktorí sú sami postihnutí touto katastrofou, videli sme to na vlastné oči.

Touto cestou chcem poprosiť a požiadať každého, kto môže akokoľvek pomôcť, aby tak urobil, pretože ľudská spolupatričnosť je tu na každom kroku obrovská a ste nesmierne hrdý na to, že ste toho súčasťou a že i Vy môžete osobne priložiť ruku k odstraňovaniu následkov tejto katastrofy.

Viezli sme v piatok prvé auto, bol potrebný benzín na pohon elektrocentrál, vodu, čistiace a dezinfekčné prostriedky, a rôzne trvanlivé potraviny, konzervy s vedomím, že pomáhame adresne a presne konkrétnym ľuďom, tí potom pomáhajú susedom a postihnutým ľuďom ďalej, dokonca vypomáhajú aj okolitým obciam, kde vôbec netečie voda, nie je elektrina a rozvážajú im aj jedlo a pitie, nakoľko všetci pracujú vo vyše 30 stupňových teplotách.

Dnes som vypil 3 litre vody a ani raz som nebol na WC, tak si sami urobte obraz, to všetko cez pot šlo von. Odhodlanie, nádej a verva s akou sa tu pracuje na odstraňovaní následkov je ohromná. Dobrá nálada, obyčajná ľudská súdržnosť, ochota nezištne pomáhať, či ponúkaná pomoc na každom korku je tu samozrejmá.

Kto nevidel, kto nezažil, kto tu nebol nepochopí...pýtate sa prečo? Pretože sme ľudia a ľudia tu pomáhajú ľuďom...Dnes sme našli psíka ako sa tu chúďa potuluje. Ustrašený, vyhladnutý, odovzdali sme ho veterinárnej záchrannej službe, ktorá sa tu stará i o zvieratá, lekári, záchranári, mnohí nespali už tri noci, ale napriek tomu nezištne pracujú a poskytujú pomoc tým, ktorí ju potrebujú.

Pomôžte i Vy, ak neviete ako napíšte mi, pomoc adresne a presne sprostredkujem a dostane sa tak tým, ktorí ju skutočne a reálne potrebujú, denne a nevyhnutne.

Ozvite sa na jojo.vasko@gmail.com alebo na mobil +421 905 172872 a ponúknite, čo môžete, nie peniaze, ale konkrétne veci.

Na finančné príspevky zriadime transparentný účet, ktorý zverejníme, ze tieto prostriedky nakúpime čo potrebujú a odvezmieme do týchto postihnutých obcí a zverejníme fotky o dodaní na konkrétne miesta pomoci.

Píšem čo všetko je tu potrebné a čo privítajú:

Potraviny a tekutiny:

trvanlivé potraviny, konzervy, granule a krmivo pre psov, konzervy mäsové, trvanlivé suché salámy, minerálne vody – toto je naliehavé, veľké množstvá, tvrdý syr celé veľké bochníky, instantná káva, ryža, cestoviny, ovocie,

Drogéria: čistiace a dezinfekčné prostriedky (najmä proti plesniam), vitamíny (šumivé i iné),  

Náradie: lopaty, metly, fúriky, pracovné rukavice, vrecia na odpad 240 litrové, big bagy na odpad, kotúče do flexiek, power banky na mobily – nakoľko tam nefunguje elektrina, statické meniče na dobíjanie mobilov pre efektívnu komunikáciu.

Ponúknite pomoc, zverejníme komu a kam bola posyktnutá a odvezená do týchto postihnutých moravských obcí.

Prikladáme dnes vyhotovené fotografie priamo v obci Moravská Nová Ves a verím, že to Vami ľudsky pohne a pridáte sa k pomoci týmto katastrofou zasiahnutým oblastiam a ľuďom v nich žijúcich. My sme odišli domov, no oni zostávajú a 24 hodín denne sa vysporadúvajú s tým, čo ich postihlo, trvalo tolen zopár minút, ale to čo tento živeľ napáchal, je slovami hádam len ťažko opísateľné.