Odvetné clo Číny na dovoz z USA

23.03.2018 21:07

Čína je najväčším výrobcom, spotrebiteľom aj dovozcom bravčového mäsa na svete. Dovoz z USA predstavuje len asi 13 % z celkovej produkcie bravčového mäsa v Číne. 25 % ho dováža práve z USA, tiež zvažuje reštrikcie na dovoz sóje z USA. Čína dnes oznámila, zvažuje zavedenie cla na výrobky z USA v sume asi 2,5 miliardy EUR. Ide o odvetné opatrenia na zavedenie cla na čínsky tovar pri importe do USA. 
Pre porovnanie clá na dovoz z USA do Číny postihnú asi 2 % importu, ale clá USA postihnú 10 % čínskeho importu. Na dovoz ovocia, orechov, vína, etanolu z USA zavedie Čína clo vo výške 15 %, čo spolu je  asi 1 miliarda  USD. Rovnako zavedie Čína clo aj na import hliníkového odpadu a oceľových rúr.
Ďalšími tovarmi väčšieho dovozu do Číny z USA sú sója, autá, autodiely, lietadlá, integrované obvody.
Hoci ide v dolároch o menšie sankcie ako zo strany USA, mieria na kľúčové odvetvia - poľnohospodárstvo a kovy, ktoré podporujú obchodnú politiku prezidenta USA. Čína v silnejšej pozícii s vývozom do USA najmä v komoditách ako sú: mobilné telefóny, odevy, počítače, hračky, ktoré sú oveľa väčšie ako je dovoz USA do Číny a priamo zasiahnu spotrebiteľov v USA.