BREXIT & COLNÉ POSTUPY

08.12.2018 18:43

Odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie sa nezadržateľne blíži.  A to i napriek tomu prebiehajúcemu úpornému vnútornému politickému zápas na britskej parlamentnej pôde. Klasický politický súboj a tanečky určené pre domáceho voliča, politici cez ne prihrievajú vlastnú polievočku a chcú dokázať, že oni sú tí, ktorí sú dôležitý, nepostrádateľní a spasia ostrovy. Nuž poznáme to zo domácej slovenskej politickej scény. Ale späť k meritu veci, od 1.4.2019 bude teda Veľká Británia vo vzťahu k Európskej únií treťou krajinou ocitajúcou sa mimo rámca colnej únie členských štátov. Ako teda budú prebiehať obchodovanie, ako uskutočňovať transakcie, aké formality sa budú vyžadovať pri dovoze alebo vývoze do veľkej Británie, aké doklady, budú rovnaké ako vo vzťahu k iným tretím krajinám, alebo sa budú líšiť svojím charakterom?

To všetko sú legitímne otázky, na ktoré požadujú firmy adekvátne, ale hlavne včasné odpovede a informácie. Firmy ich adresujú na Finančné  riaditeľstvo SR, odpovedí sa im zatiaľ nedostáva. Rozhodne to firmy, ktoré sú zodpovedné, a tých je väčšina bytostne zaujíma, najmä také, ktoré majú materské firmy v na ostrovoch, alebo firmy, ktoré majú na ostrovoch obchodných partnerov, či sú certifikované ako AEO a teda stupeň ich spoľahlivosti v medzinárodnom logistickom reťazci zodpovedá ich zodpovednému prístupu, nakoľko chcú mať všetky procesy pod kontrolou ako to status držiteľa AEO vyžaduje.

Finančná správa SR tlačí na zodpovednosť firiem, a zavádza "index daňovej spoľahlivosti", teda hodnotí firmy, posudzuje ich spoľahlivosť, zodpovednosť, dodržiavanie postupov, no na druhej strane sama neposkytuje obchodnej sfére potrebný informačný servis. 

Preto sme operatívne zaradili do nášho plánu vzdelávania odborný seminár venovaný práve téme BREXIT & COLNÉ POSTUPY. Príďte si vypočuť čo Vás čaká a neminie, čo Vás možno prekvapí, no možno poteší, ale aj šokuje. Nie je toho málo a rozhodne to je veľmi zaujímavé. Ste plne vítaný a od nás informácie dostanete vopred a včas. Tešíme sa na Vašu účasť. Kapacita na každom termíne seminára je limitovaná. Tak neváhajte. 

Viac informácií nájdete TU.