Add: "colné odbavenie"

30.04.2019 14:07

Pôvodne som neplánoval napísať článok k tejto téme, avšak to čo občas nájdem na webe ma vskutku pobaví, ale súčasne si kladiem otázku, či osoba, ktorá takú ponuku zverejní a sama ponúka, má povedomie o danej problematike dostatočné k tomu, a či práve u nej nechýba tá proklamovaná "základná znalosť".  

Našiel som na webe jednu ponuku, samozrejme nebudem menovať, to už nech si každý preberie ako vie, nemám v úmysle sa nikoho dotknúť. Takého textu sa samozrejme nájde viac, učíme sa celý život a kto tak nečiní, nevie vlastne vôbec nič.  Prikladám zmienený text, teda nielen vytrhnutú prvú vetu z kontextu, ale aj to čo nasleduje za ňou, čo vylepšuje síce prvotný dojem, ale predsa...Samozrejme činím tak i z dôvodu istej miery objektívnosti a nadväznosti. 

Citujem len úvod z danej ponuky, ktorý napovie, nuž napriek všetkému ma to nenechalo chladným, urobil som si obrázok a rozhodne by som klientom odporúčal spozornieť; citujem":

"Colné odbavenie tovaru je neoddeliteľnou súčasťou dovozu a vývozu tovaru (z „tretích krajín“). Základná znalosť priebehu colného konania s najčastejšími dokladmi používanými pri dovoze /vývoze tovaru, ich účelu a použitia by mala byť vo výbave každého obchodníka a všetkých osôb, ktoré sa pohybujú v oblasti medzinárodného obchodu."

 

Mám za to, že základná znalosť terminológie vyplývajúcej z colných predpisov u autora onej ponuky pokryvkáva a odporúčam jej úpravu, aby nepôsobila tak lacným a neprofesionálnym dojmom. Ale ako vravím, mýliť sa je ľudské, no "colné odbavenie" určite NIE!